حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مارشا لینهان

مارشا لینهان Marsha M Linehan

مارشا لینهان (Marsha M. Linehan) متولد ۵ می ۱۹۴۳ یک روانشناس و نویسنده آمریکایی است. او بنیانگذار رفتار درمانی دیالکتیکی (Dialectical behavior therapy) یا به اختصار DBT است. DBT نوعی روان درمانی است که علم رفتاری را با مفاهیم بودایی مانند پذیرش و ذهنیت ترکیب می کند.

لینهان استاد روانشناسی، استاد ادبیات روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه واشنگتن در سیاتل و مدیر کلینیک های تحقیق و درمان رفتاری است.تحقیقات اولیه او در زمینه اختلال شخصیت مرزی، استفاده از مدل های رفتاری به رفتارهای خودکشی و سوء مصرف مواد است.

حرفه مارشا لینهان

پس از خروج از دانشگاه لويولا، ليناهان پس از مدرک دکترا در “خدمات خودكشي و بحران” در بوفالو، نيويورك بين سالهاي ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ شروع به كار كرد. در اين زمان، ليانهان به عنوان دستیار پروفسور دانشگاه بوفالو، دانشگاه ايالت نيويورك مشغول به كار شد. از بوفالو، Linehan یک بورس تحصیلی در مدرک کارشناسی در دانشگاه استونی بروک را تکمیل کرد. Linehan پس از بازگشت به دانشگاه علمی دانشگاه لویولا در سال ۱۹۷۳ و تا سال ۱۹۷۵ به عنوان استاد دانشگاه در این دانشگاه مشغول به کار شد. در همین زمان Linehan همچنین به عنوان استاد روانشناسی در دانشگاه کاتولیک آمریکا در واشنگتن دی سی از ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ خدمت کرد. .

در سال ۱۹۷۷، لیناهان در دانشگاه واشنگتن به عنوان دستیار استادیار در بخش روانپزشکی و رفتاری جایگاه گرفت. لینمن اکنون استاد روانشناسی و استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه واشنگتن و مدیر کلینیک تحقیق و درمان رفتاری است.

Linehan رئیس پیشین انجمن بهبود رفتارهای رفتاری، همکار انجمن روانشناسی آمریکا و انجمن روانپزشکی آمریکا و دیپلم از هیئت روانشناسی رفتاری آمریکا است.

Linehan به عنوان یک نتیجه از رفتار روان درمانی دیالکتیکی (DBT) خود را توسعه داد. در سال ۱۹۶۷، در حالی که در یک کلیسای کوچک کاتولیک در شیکاگو دعا کرد. او گفت:

افتخارات و جوایز Marsha M. Linehan

Linehan چند جایزه برای کار تحقیقاتی و بالینی او، از جمله جایزه لوئیس اسرائیل دوبلین برای دستیابی به موفقیت در طول عمر خود در زمینه خودکشی در سال ۱۹۹۹، جایزه معلم برجسته برای آموزش بهداشت روان از موسسه آموزشی نیوانگلند در سال ۲۰۰۴، و جایزه دستیابی به شغلی از انجمن روانشناسی آمریکا در سال ۲۰۰۵٫

کتاب های مارشا لینهان

درمان شناختی رفتاری برای اختلال شخصیت مرزی و کتاب آموزش مهارت های مربوط به درمان اختلال شخصیت مرزی. کتاب های او همچنین به طور گسترده در نشریات علمی منتشر شده است.

 

ارسال دیدگاه
X