مارشا لینهان

مارشا لینهان Marsha M Linehan

مارشا لینهان (Marsha M. Linehan) متولد 5 می 1943 یک روانشناس و نویسنده آمریکایی است. او بنیانگذار رفتار درمانی دیالکتیکی (Dialectical behavior therapy) یا به اختصار DBT است. DBT نوعی روان درمانی است که علم رفتاری را با مفاهیم بودایی مانند پذیرش و ذهنیت ترکیب می کند.

لینهان استاد روانشناسی، استاد ادبیات روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه واشنگتن در سیاتل و مدیر کلینیک های تحقیق و درمان رفتاری است.تحقیقات اولیه او در زمینه اختلال شخصیت مرزی، استفاده از مدل های رفتاری به رفتارهای خودکشی و سوء مصرف مواد است.

حرفه مارشا لینهان

پس از خروج از دانشگاه لویولا، لیناهان پس از مدرک دکترا در “خدمات خودکشی و بحران” در بوفالو، نیویورک بین سالهای 1971 تا 1972 شروع به کار کرد. در این زمان، لیانهان به عنوان دستیار پروفسور دانشگاه بوفالو، دانشگاه ایالت نیویورک مشغول به کار شد. از بوفالو، Linehan یک بورس تحصیلی در مدرک کارشناسی در دانشگاه استونی بروک را تکمیل کرد. Linehan پس از بازگشت به دانشگاه علمی دانشگاه لویولا در سال 1973 و تا سال 1975 به عنوان استاد دانشگاه در این دانشگاه مشغول به کار شد. در همین زمان Linehan همچنین به عنوان استاد روانشناسی در دانشگاه کاتولیک آمریکا در واشنگتن دی سی از 1973 تا 1977 خدمت کرد. .

در سال 1977، لیناهان در دانشگاه واشنگتن به عنوان دستیار استادیار در بخش روانپزشکی و رفتاری جایگاه گرفت. لینمن اکنون استاد روانشناسی و استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه واشنگتن و مدیر کلینیک تحقیق و درمان رفتاری است.

Linehan رئیس پیشین انجمن بهبود رفتارهای رفتاری، همکار انجمن روانشناسی آمریکا و انجمن روانپزشکی آمریکا و دیپلم از هیئت روانشناسی رفتاری آمریکا است.

Linehan به عنوان یک نتیجه از رفتار روان درمانی دیالکتیکی (DBT) خود را توسعه داد. در سال 1967، در حالی که در یک کلیسای کوچک کاتولیک در شیکاگو دعا کرد. او گفت:

افتخارات و جوایز Marsha M. Linehan

Linehan چند جایزه برای کار تحقیقاتی و بالینی او، از جمله جایزه لوئیس اسرائیل دوبلین برای دستیابی به موفقیت در طول عمر خود در زمینه خودکشی در سال 1999، جایزه معلم برجسته برای آموزش بهداشت روان از موسسه آموزشی نیوانگلند در سال 2004، و جایزه دستیابی به شغلی از انجمن روانشناسی آمریکا در سال 2005.

کتاب های مارشا لینهان

درمان شناختی رفتاری برای اختلال شخصیت مرزی و کتاب آموزش مهارت های مربوط به درمان اختلال شخصیت مرزی. کتاب های او همچنین به طور گسترده در نشریات علمی منتشر شده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *