حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

هاروی لودیش

هاروی لودیش Harvey Lodish

بیوگرافی پروفوسور هاروی لودیش ( Harvey F. Lodish )

پروفوسور هاروی لودیش متولد ۱۶ نوامبر ۱۹۴۱ در Cleveland,Ohio ایالات متحده.

درجات و افتخارات علمی پروفوسور هاروی لودیش

 • درجه Summa Cum Laude و با بالاترین افتخارات در شیمی و ریاضیات، از کالج Kenyon در سال ۱۹۶۲
 • مدرک ژنتیک با دکتر نورتون زیندر از دانشگاه راکفلر در سال ۱۹۶۶
 • پس از دو سال تحقیق در رشته دکتری در آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی دانشگاه M.R.C با دکتر سیدنی برنر و فرانسیس کریک (برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی، ۲۰۰۲ و ۱۹۶۲)، به دانشکده گروه زیست شناسی MIT پیوستند.
 • او در سال ۱۹۷۶ به درچه استاد رسید و در سال ۱۹۸۳ عضو موسسه تحقیقات بیومدیک Whitehead توسط دیوید بالتیمور (برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی، ۱۹۷۵) شد.
 • در سال ۱۹۹۹ دکتر Lodish پروفسور مهندسی زیست شناسی در بخش جدید مهندسی زیست شناسی MIT شد.

دکتر لودیش در هیئت های مشاوره ای برای موسسه ملی موسسات بهداشت و علوم ملی و انجمن سرطان آمریکا خدمت کرده است. او رئیس هیئت مشاوره بخش علوم پایه مرکز سرطان Fred Hutchinson و موسسه تحقیقات Lerner در کلینیک کلیولند بود.

او در هیات مشاوره ای چندین موسسه دیگر خدمت می کند.از جمله:

 • Biozentrum از دانشگاه بازل
 • آزمایشگاه زیست شناسی اروپا در Heidelberg
 • مرکز بیولوژی مولکولی Heidelberg (ZMBH) در آلمان
 • موسسه علوم زندگی دانشگاه میشیگان
 • برنامه دانش پژوهان PEW در علوم زیستی
 • و در حال حاضر در کمیته های بازدید از بخش انستیتو فن آوری کالیفرنیا زیست شناسی و بخش مهندسی از دانشگاه سانتا باربارا کالیفرنیا

از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۷ دکتر لدیش عضو هیئت امناء دانشکده Kenyon بود

دکتر Lodish عضو هیئت امنا بیمارستان کودکان بوستون است، جایی که او رئیس کمیته تحقیق هیئت امنا نیز هست. او همچنین رئیس هیئت مشاوره علمی مرکز علوم زندگی Massachusetts است (گروهی که مسئول نظارت ۱۰ ساله دولت و سرمایه گذاری ۱ میلیارد دلاری در علوم زیستی است)

دکتر لدیش نویسنده اصلی کتاب زیست شناسی سلولی مولکولی لودیش است. نسخه ششم در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و این کتاب به ده زبان ترجمه شده است. نسخه هفتم در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

در طول سال تحصیلی سال ۲۰۰۴، دکتر لودیش به عنوان رئیس انجمن عمومی سلول های سلولی آمریکا خدمت کرد.

دکتر لدیش یک عضو هیات علمی و مشاوره علمی Genzyme,Inc ، Millennium Pharmaceuticals,Inc  Genzyme,Inc ، Arris Pharmaceuticals,Inc و Allozyne,Inc. بود.

او در هیئت مشاوره علمی موسسه تحقیقات Eisai در ماساچوست و در هیئت مشاوره علمی Astra و سپس AstraZeneca Pharmaceuticals خدمت کرده است. او به عنوان یک متخصص شاهد در چندین پرونده ثبت اختراع ثبت شده در دادگاه فدرال، مخصوصا Amgen در مقابل TKT Aventis در سال ۲۰۰۰ و Amgen vs. Roche در سال ۲۰۰۷، شهادت داده است.

پژوهش و تحقیقات دکتر لودیش :

در ابتدا کار دکتر لدیش بر کنترل نسبی سنتز پروتئین و توسعه سلولهای شکمبه Dictyostelium discoideum تمرکز داشت. از سال ۱۹۷۳ آزمایشگاه او بر روی زیست شناسی، ساختار و عملکرد چندین گلیکوپروتئین غشای مهار شده و پلاکتی تمرکز کرده است. او تعيين بيوزنيت و بلوغ ويروس استوماتيت vesicular و ديگر گليکوپروتئين غشاي پلاسما را تشخيص داده و اندرزهاي داخل سلولي را شناسايي مي کند که ميان گيرنده هاي آسيالوگليکوپروتئين و ترانسفرين را دريافت مي کند و نقش تغییرات pH در تحویل آهن به سلول و بازیافت گیرنده انتقالین را روشن کرد.

گروه او گام های روشن در تاول زدن و oligomerization چند پروتئین در reticulum اندوپلاسمی نشان داد که خروج از پروتئین های جدید ساخته شده از این organelle مستلزم آن است که آنها به درستی پیچ خورده و پروب برای اندازه گیری حالت reddo در reticulum اندوپلاسمی ایجاد شده است.

تلاش های کنونی گروه او تمرکز بر:

 1. Erythropoiesis – فعال سازی و انتقال سیگنال توسط گیرنده اریتروپویتین در سلول های پیش سلولی اریتروئید و تنظیم رونویسی، آپوپتوز، تقسیم سلولی و انوکلیت در طی erythropoiesis است.
 2. سلول های بنیادی هماتوپوئیدی – مشخص کردن پروتئین سطحی سلول های مارکر جدید و عوامل رشد جدید برای گسترش آنها در فرهنگ
 3. عملكرد آديپونكتين، هورمون توليد شده توسط آديپوكسيت است كه به شدت باعث افزايش گلوكز و متابوليسم اسيدهاي چرب توسط عضله و خانواده هومولوگ هاي آديپونكتين مي شود.
 4. درک نقش میکرو RNA ها در تنظیم هموگلوبین و توسعه سلول های چربی و عضلانی و متابولیسم

جوایز و افتخارات هاروی لودیش

دکتر لودیش عضو آکادمی ملی علوم است و به عنوان رئیس بخش آکادمی ملی در زمینه زیست شناسی سلولی و رشد شناخته شده است.

عضو انجمن آمریکایی برای پیشرفت علوم

عضو آکادمی علوم و هنرهای آمریکایی

عضو آکادمی میکروبشناسی آمریکایی

عضو وابسته (عضو خارجی) سازمان زیست شناسی اروپا

دریافت جایزه MERIT از موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیه

دریافت جوایز گوگنهایم از Kenyon

جایزه Stadie از انجمن دیابت آمریکا

جایزه Mentoring 2010 از انجمن هماتولوژی آمریکا

دو پژوهشگر پیش دبستانی سابق در آزمایشگاه دکتر لودیش، جایزه نوبل را به دست آورده اند: آرون سیچانور (شیمی، ۲۰۰۴) و جیمز روتمن (فیزیولوژی و پزشکی، ۲۰۱۳)

در سال ۱۹۸۲، دکتر لدیش به دبیرستان کلیولند Heights (کلیولند هیتس، اوهایو) سالن مشاهیر فارغ التحصیل شد،افتخاری که وی با دو برادر جوانتر لئونارد و ریچارد به اشتراک میگذارد.

منبع

زیست شناسی سلولی و مولکولی لودیش ۲۰۱۶ جلد اول

زیست شناسی لودیش جلد 1
زیست شناسی لودیش جلد ۱
ارسال دیدگاه
X