مراقب سلامت کیست؟

مراقب سلامت کیست؟ چه وظیفه ای دارد

مراقب سلامت که با نام های مراقبت بهداشت و خدمات درمانی نیز شناخته می شود، یکی از گروه های شغلی است که در حفظ و بهبود سلامت افراد می کوشد. دسترسی به مراقبان سلامت در هر کشوری با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی متفاوت می باشد. این شغل یکی از شغل های بسیار حیاتی در هر جامعه ای است، چرا که کشوری که از نظر بهداشت فردی در سطح بالایی قرار گرفته باشد به آسانی می تواند مانع ایجاد خسارت های مالی و جانی در مواقع لزوم و ضروری شود.
مراقب سلامت در کشور ما معمولا در مراکز بهداشتی، درمانی و مدارس دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت می شوند. شرح وظایف مراقبان سلامت به این موضوع وابسته است که فرد در مدرسه یا در مراکز بهداشت مشغول به کار است در ادامه با ما همراه باشید تا از شرح وظایف این افراد در مراکز بهداشتی و هم چنین مدارس آگاه شوید:

وظایف اصلی مراقب سلامت در مدارس

وظایف مراقب سلامت در مدارس

اگر قصد شاغل شدن در این گروه شغلی را دارید بهتر است ابتدا با شرح وظایف آن به خوبی آشنا شوید سپس با آگاهی بیشتری شغل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. شغل مراقبت سلامی یکی از مهم ترین گروه های شغلی مدارس است اما تا این لحظه آنگونه که باید جدی گرفته نشده است. البته می توان گفت با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا اهمیت این ردیف شغلی نیز بر همگان ثابت شده است. از مهم ترین شرح وظایف مراقبان سلامت در مدرسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهم ترین وظیفه ی این افراد بررسی سوابق بهداشتی دانش آموزان می باشد و در صورت وجود نقص واکسیناسیون افراد می بایست پیگیری های لازم را به سرعت انجام دهند

مراقبلان سلامت می بایست به خوبی بهداشتیاران مدرسه را انتخاب نمایند و وظایف شغلی آن ها را گوشزد کنند و بر فعالیت هر یک از آنها نظارت مستقیم داشته باشند

نظارت بر بهداشت فردی دانش آموزان، بهداشت و ایمنی محیط مدرسه و سرویس های بهداشتی مدارس نیز برعهده دارند

مشخص کردن دانش آموزانی که دچار بیماری های خاص همانند بیماری های قلبی، کم خونی، دیابت و.. هستند بسیار حائز اهمیت است که مراقبان سلامت این کار را به خوبی انجام می دهند و در دفاتر سلامت آن را ثبت می کنند.

برای ارائه خدمات بهتر به دانش آموزان می بایست اتاق بهداشت را تا حد ممکن مجهز نمایند

معاینات مقدماتی از جمله معاینات بینایی، شنوایی، دهان و دندان نیز بر عهده دارند

تمام معاینات مربوط به رشد فیزیکی دانش آموزان از جمله معاینات قد و وزن نیز بر عهده مراقب سلامت است

یکی دیگر از مهم ترین وظایف این گروه شغلی نظارت و کنترل بر نحوه تغذیه مناسب دانش آموزان می باشد و در صورت امکان بهتر است روش تغذیه صحیح به دانش آموزان آموزش داده شود.

با توجه به اهمیت مصرف لبنیات نظارت و کنترل بر توزیع شیر در مدارس نیز برعهده دارند

مراقب سلامت می بایست بر کار خدمتگزاران مدرسه نظارت داشته باشد و آن ها را برای دریافت کارت صحت سلامت به مراکز بهداشتی معرفی نمایند

برای کنترل بیماری های واگیر دار و حتی غیر واگیر دار می بایست با مراکز بهداشت همکاری مناسبی داشته باشند

فرم های آماری دانش آموزان را به وقع تکمیل و به منطقه ارسال نمایند

تشویق به همکاری و مشارکت فعال دانش آموزان در فعالیت های هنری، تفریحی و فرهنگی و هم چنین برنامه ریزی مسابقات مختلف و برنامه های اموزشی نیز برعهده مراقب سلامت است

برگزاری جلسات مناسب برای والدین در راستا اهمیت به سلامت جسم و روان دانش آموزان نیز یکی از وظایف بسیار مهم مراقبان سلامت می باشد

برنامه های بهداشتی ابلاغ شده همانند برنامه بهبود سلامت دهان و دندان ها؛ پیشگیری از ایدز و … را می بایست با برنامه ریزی مناسب به بهترین شکل ممکن انجام داد.

وظایف جانبی مراقب سلامت مدارس

از دیگر وظایف مراقب سلامت می توان به بحث فرهنگ سازی در مورد رعایت بهداشت فردی اشاره کرد. به مراقبان سلامتی که در مدارس مشغول به کار هستند توصیه می شود حتما خود یک فرد با رعایت کامل بهداشت شخصی باشند تا دانش آموزان بتوانند از او الگو بگیرند.

هم چنین آموزش گروه های هدف که شامل 7 مورد رفتار پر خطر در نوجوانان و جوانان است یکی دیگر از وظایف جانبی این افراد می باشد. 7 مورد رفتار پر خطر که نیاز به آموزش و پیگیری دارند شامل موارد زیر است:

رفتار های تغذیه ای نامطلوب دانش آموزان

  • کم تحرکی آنها
  • مصرف دخانیات
  • اختلالات مربوطه به سلامت روان جوانان و نوجوانان
  • رفتار های جنس پر خطر
  • صدمات خشونت آمیز و غیر عمدی
  • مصرف مواد مخدر و الکل

بهتر است مراقبان سلامت به غیر از وظایف اصلی خود با دانش آموزان رفتار دوستانه و مناسبی داشته باشند تا بتوانند به خوبی رفتار های پر خطر آن ها را شناسایی نمایند و در مواقع لزوم پیگیری لازم را جهت پیش گیری و بهبود انجام دهند.

شرح وظایف مراقبان سلامت در پایگاه های بهداشت

وظایف مراقب سلامت در پایگاه بهداشتی

همان طور که گفته شد مراقبان سلامت در مدارس از وظایف مشخصی برخوردار هستند که با آنها آشنا شدیم. در ادامه به شرح وظایف این گروه شغلی در مراکز بهداشتی و سلامت خواهیم پرداخت. پایگاه های سلامت در واقع یک پایگاه بهداشتی می باشد که در راستای اهداف و برنامه های وزارت بهداشت فعالیت کی کنند. از مهم ترین وظایف مراقب سلامت که در پایگاه های بهداشت فعالیت می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شناسایی محیط جغرافیایی منطقه

شناسایی جمعیت منطقه و تفکیک افراد بر اساس سن و جنسیت

شناسایی مشکلات سلامتی موجود در منطقه

آموزش و مراقبت در ارتباط با تغذیه مناسب

مراقبت از سلامت زنان باردار

تشکیل پرونده و ثبت فرم ها و دفاتر مربوطه

ارائه خدمات مناسب به جمعیت تحت پوشش در منطقه

آموزش های صحیح طبق برنامه ها و دستور العمل های ابلاغی

مشاوره فردی و خانوادگی

غربالگری

پیگیری مراقبت از بیمارانی که در معرض خطر هستند

ارجاع بیماران به سطوح بالاتر در صورت نیاز و پیگیری وضعیت آنها پس از ارجاع

پاسخ گویی تلفنی و حضوری مناسب به افراد

رعایت نظم و مقررات اداری

کتاب آزمون های استخدامی مراقب سلامت

کتاب استخدامی مراقب سلامت بهاره پدرام فر مطابق با سرفصل‌های آزمون تخصصی استخدامی مراقب سلامت اعلام شده از طرف وزارت بهداشت و درمان تالیف گردیده است، به همین جهت تمامی مباحث مورد نیاز برای آمادگی در آزمون استخدامی وزارت بهداشت، در این کتاب به طور کامل پوشش داده شده است.

شرح و خلاصه درس و معرفی نکات برتر، ویژه آزمون های استخدامی مراقب سلامت
بانک کامل سوالات ادوار گذشته استخدامی مراقب سلامت کلیه مقاطع
پاسخنامه تشریحی و تحلیل سوالات و معرفی نکات برتر منابع و آزمون ها
سوالات تالیفی و شبیه سازی شده آزمون استخدام مراقب سلامت وزارت بهداشت

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب استخدامی مراقب سلامت بهاره پدرام فر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
استخدامی مراقب سلامت

مرجع کامل آزمون استخدامی مراقبت سلامت

کتاب مرجع کامل آزمون استخدامی مراقبت سلامت توسط هادی نوروزی، فاضله همتی، نازنین عزمی نائی تالیف و گردآوری شده است. این کتاب شامل سوالات آزمون استخدامی مراقبت سلامت به همراه درسنامه و اطلاعات عمومی می‌باشد.

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب مرجع کامل آزمون استخدامی مراقبت سلامت می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
استخدامی مراقب سلامت

بانک آزمون جامع مراقبت سلامت

کتاب بانک آزمون جامع مراقب سلامت ویژه‌ی آزمون استخدامی آموزش و پرورش برگرفته از سؤالات رسمی آزمون‌های ارشد، دکتری و کاردانی به کارشناسی رشته‌های بهداشت و علوم مراقبتی می‌باشد که سرفصل‌های مشترک با آزمون مراقبت سلامت دارد و برای اولین بار به سبکی نوین و عملی تدوین و گرداوری شده است. مؤلفان برای افزایش کیفیت تلاش کرده اند کمتر از سؤالات تالیفی استفاده نمایند. بیش از 80 درصد سؤالات استاندارد و اصل سؤالات آزمون‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم می‌باشد. این کتاب توسط دکتر حمید حجتی تدوین شده است.

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب بانک آزمون جامع مراقبت سلامت می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
استخدامی مراقب سلامت

کتاب مراقبت سلامت وگر

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب مراقبت سلامت وگر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
مراقبت سلامت وگر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *