آزمون MHLE چیست؟

آزمون MHLE چیست؟

آزمون MHLE چیست؟ آزمون MHLE مخفف کلمه Ministry of Health Language Examination است که برای سنجش و تعیین سطح زبان انگلیسی افراد در داخل کشور برگزار می‌شود.

معمولا افرادی که متقاضی تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و پیراپزشکی هستند در این آزمون شرکت می کنند. توجه داشته باشید که زیر گروه علوم پزشکی نیز برای شرکت در دوره دکترای تخصصی می بایست در این آزمون شرکت نمایند و نمره قبولی را دریافت کنند.

مدارک آزمون MHLE  در هنگام مصاحبه دکترا و حتی قبل از برگزاری آزمون جامع دکترا توسط دانشگاه های علوم پزشکی سرتاسر ایران قابل قبول می باشد. همان طور که گفته شد این آزمون پیش نیاز شرکت در دوره دکترا می باشد اما افرادی که قصد کسب بورسیه رسمی دانشگاه علوم پزشکی در سرتاسر کشور را نیز دارید اخذ مدرک این آزمون برای آنها نیز الزامی است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را به محتوای این آزمون تخصصی آشنا نماییم.

زمان برگزاری آزمون MHLE

آزمون MHLE معمولا هردو ماه یکبار در کشور برگزار خواهد شد و این آزمون مستقیما توسط وزرات بهداشت مدیریت می‌شود. توجه داشته باشید این آزمون همانند آزمون های آیلتس و تافل برگزار نمی‌شود و سنترهای مختلف در کشور ندارد و معمولا تنها در تهران برگزار خواهد شد. البته در سال های اخیر شاهد برگزاری این آزمون در استان های اصفهان، تبریز و حتی شیراز بوده ایم.  

در ارتباط با نمره قبولی آزمون MHLE نیز باید بدانید که پاسخ صحیح به حداقل 50 درصد سوالات آزمون سبب قبولی داوطلبان می شود. اگر نتوانید به نیمی از سوالات این آزمون پاسخ صحیح بدید به این معناست که سطح زبان خوبی ندارید و باید با تمرین بیشتر در آزمون بعدی ثبت نام نمایید.

محتوای آزمون MHLE چیست؟

معمولا سوالات آزمون MHLE به صورت 4 گزینه ای و با 100 سوال برگزار خواهد شد. از نکات مهم دیگری که قبل از شرکت در آزمون باید بدانید این است که این آزمون نمره منفی ندارد و از 30 سوال درک مطلب شنیداری، 40 سوال واژگان و دستور زبان و هم چنین 30 سوال درک مطلب نوشتاری برخوردار است. در ادامه نکات مربوط به هر بخش آزمون برای راحتی شما عزیزان گردآوری شده است:

بخش شنیداری آزمون MHLE

در بخش شنیداری آزمون که شامل 30 پرسش می باشد مکالمه هایی با لهجه آمریکایی بین یک یا چند نفر شنیده می شود و افراد می بایست به محض شنیدن این مکالمات به سوالات این بخش پاسخ دهند. برای تقویت این بخش از آزمون به شما داوطلبان پیشنهاد می شود که حتما مهارت listening    خود را تقویت نمایید و با تمرین انتقال سریع مطالب از ذهن بر روی کاغذ مهارت تست زنی خود را در این بخش افزایش دهید.

بخش درک مطلب آزمون MHLE

همان طور که گفته شد این بخش از آزمون از 30 پرسش تشکیل می شود. برای موفقیت در این قسمت می بایست دایره واژگان خود را در حوزه پزشکی و غیر پزشکی افزایش دهید. در این بخش 4 متن آکادمیک مطرح می شود که به سوالات مربوط به آن می بایست پاسخ دهید.

بخش واژگان و گرامر آزمون MHLE

این دو بخش 40 پرسش آزمون MHLE  را در بر می گیرند. در بخش واژگان بهتر است که دایره واژگان خود را در حوزه های مختلف اجتماعی، هنری، پزشکی، اقتصادی، محیط زیست و .. افرایش دهید و با مترادف واژگان پزشکی نیز برای موفقیت بیشتر در این بخش آشنایی داشته باشید. در بخش گرامر آزمون نیز تنها کافی است به گرامر زبان انگلیسی به خوبی مسلط باشید.

تفاوت آزمون MHLE و آزمون MSRT

آزمون MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار می شود اما آزمون MSRT را وزارت علوم و تحقیقات و فناوری که یک نهاد غیر پزشکی است برگزار می‌کند. آزمون MHLE تنها برای افرادی است که در رشته های تخصصی پزشکی فعایت دارند و تم سوالات نیز مربوط به رشته های پزشکی می باشد. اما آزمون MSRT همانند آزمون آیلتس عمومی بوده و بیش از 10 بار در سال نیز برگزار می شود

شرایط شرکت در آزمون MHLE

قبل از هر چیز توجه نمایید که اعتبار این آزمون برای ورود به مقاطع تخخصی پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی ایران می باشد و در خارج کشور اعتباری ندارد. برگزاری این آزمون شرایط پیچیده ای ندارد تنها باید توجه داشته باشید که برای شرکت در آزمون MHLE می بایست مدرک و دانشنامه یکی از رشته های زیر را داشته باشید:

 • دانشنامه کارشناسی ارشد رشته های مربوط به پزشکی و پیراپزشکی
 • دکترای حرفه ای پزشکی
 • دندان پزشکی
 • داروسازی
 • دامپزشکی
 • علوم آزمایشگاهی

راهکارهایی برای موفقیت در آزمون MHLE

پیشنهاد می شود برای موفقیت در آزمون MHLE حتما سطح زبان خود را در حد آیلتس آکادمیک 6.5 از 9 تقویت نمایید. حتما در نخستین گام، دایره واژگان خود را افزایش دهید چرا که این آزمون به صورت تخصصی برای دانشجویان پزشکی برگزار می شوذ. بنابراین مرور کلملت تخصصی و مترادف و کاربرد هر یک بسیار امر مهمی می باشد.

در مرحله بعدی برای تقویت مهارت شنیداری بهتر است گوش خود را در معرض مکالمه های تخصصی و حتی عمومی روزمره قرار دهید تا گوش و ذهن شما با تلفظ کلمات و حتی لهجه های مختلف به خوبی آشنا شود.

توجه نمایید که برای تقویت این بخش نمی توانید به صورت ضربتی و تنها با چند هفته تمرین مهارت خود را افزایش دهید. بهتر است روزانه و به طور مدام با افزایش دایره واژگان، گوش کردن موسیقی، اخبار انگلیسی و دیدن فیلم مهرات شنیداری خود را افزایش دهید.

منابع مورد نیاز آزمون MHLE

حال که با محتوای آزمون MHLE آشنا شدیم بهتر است به معرفی منابع آن بپردازیم. توصیه می شود برای آمادگی بهتر در این آزمون منابع زیر را بررسی نمایید. قبل از شرکت در آزمون MHLE توجه نمایید که زمان اعتبار مدرک آزمون 2 سال می باشد و متقاضیان این آزمون می بایست از زمان اعتبار این آزمون برای قبولی یا شرکت در آزمون های تخصصی استفاده نمایند.

بهترین منابع آزمون MHLE را معمولا کسانی که در دوره های قبلی نمره خوبی کسب کرده اند می توانند به شما معرفی نمایند اما توجه داشته باشید که معمولا طراحان سوال این آزمون از متون ژورنال تخصصی پزشکی با  IMPACT FACTOR  بالا استفاده می کنند. با این حال توصیه می شود حتما منابع زیر را بررسی نمایید:

 • TOEFL PREPRATION KIT
 • BARRON’S (HOW TO PREPARE FOR TOFEL)
 • LONGMAN
 • 504 ESSENTIAL GUIDE FOR TOEFL
 • PREPRATION FOR THE PAPER TESTS
 • مقالات سایت PUBMED

درسنامه جامع زبان دکتری لزگی

کتاب mhle لزگی درسنامه‌ای جامع از زبان دکتری MSRT-MHLE-MCHE-EPT است که توسط دکتر امیر لزگی و بیتا فخرالسادات برای داوطلبان کنکور دکتری تمام رشته‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت گردآوری و تالیف شده است. برتر‌ی‌ها‌ی مهم ا‌ین کتاب نسبت به سا‌یرکتاب‌ها‌ی مشابه ا‌ین است که اولین کتاب در نوع خود می‌باشد که با توجه به جامع بودن مطالب، مهارت‌ها و ارائه نمونه سئوالات سنوات گذشته، می تواند کلیه آزمون‌ها‌ی دکتری TOLIMO، EPT MHLE و MSRT را پوشش دهد.

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب mhle لزگی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
کتاب mhle

کتاب زبان دکتری خیرآبادی

کتاب زبان دکتری رضا خیرآبادی منبع کامل تمامی بخش های آزمون دکترا وزارت بهداشت است. این کتاب شامل گرامر، واژگان، درک مطلب و تحلیل تست های آزمون دکتری است.

شرح درسنامه بخش گرامر، لغت و درک مطلب
تست نامه بخش گرامر و لغت، خودآزمایی بخش درک مطلب همراه با پاسخ تشریحی
گلچین تست‌های دکتری وزارت علوم
گلچین تست‌های وزارت بهداشت کارشناسی ارشد
گلچین تست‌های آزمون

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب زبان دکتری رضا خیرآبادی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
زبان دکتری

کتاب جامع مهارت های شنیداری

کتاب جامع مهارت های شنیداری تافل دکتری، نخستین کتاب تالیفی برای مهارت شنیداری بر مبنای کتاب تافل لانگمن است. این کتاب مرجعی است برای بخش شنیداری آزمون های MSRT ، Tolimo و MHLE و برای همه داوطلبان آزمون های تافل بین المللی (PBT) و تافل های دکتری داخل کشور قابل استفاده می باشد.

برای مشاهده اطلاعات کامل‌تر و خرید کتاب جامع مهارت های شنیداری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
مهارت شنیداری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *