کتاب های مرجع پزشکی

بهترین کتاب های مرجع پزشکی

دانشجویانی که در رشته‌های مختلف پزشکی تحصیل می‌کنند، طبیعتا نیاز به تهیه کتاب های مرجع پزشکی دارند. بنابراین لازم است این کتاب های رفرنس بروز بوده و ترجیحا آخرین ویرایش آن استفاده شود چراکه دانشجو بتواند مفاهیم پیچیده را با درک بهتری فراگیرد.

چند کتاب مختلف در رشته پزشکی وجود دارد که مطالعه آن‌ها در بیشتر رشته‌های علوم پزشکی ضرورت دارد و از کتاب‌های پایه و بهترین کتاب های رفرنس پزشکی جهان هستند. کتاب فیزیولوژی گایتون، بافت شناسی جان کوئیرا، کتاب آناتومی گری و همچنین جنین شناسی لانگمن و… از جمله کتاب‌های تخصصی و پایه در رشته پزشکی به شمار می‌آید که از اهمیت بالایی در این رشته برخوردار است.

کتاب فیزیولوژی گایتون

اگر از اساتید رشته پزشکی و یا دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند درباره کتاب فیزیولوژی گایتون بپرسید با این پاسخ مواجه می‌شوید که این کتاب چند سالی است که جزء برترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های رشته پزشکی به شمار می‌آید، به دلیل آن که هر یک از دانشجویان رشته‌های پزشکی نیاز دارند این کتاب را از همان ترم اول پزشکی تهیه کرده و همواره به همراه داشته باشند.

همچنین اهمیت کتاب فیزیولوژی گایتون از این جهت بالاست که نه تنها دانشجویان رشته پزشکی بلکه دانشجویان رشته مامایی و پرستاری و همچنین افرادی که علاقمندند اصول و مباحث پایه فیزیولوژی انسانی را فراگیرند، ضروری و بسیار مفید خواهد بود. زیرا در این کتاب مباحث مرتبط با بخش بالینی و پیش بالینی شرح داده شده و ترجمه آن به صورت کاملا شفاف صورت گرفته به طوری که یادگیری و درک مفاهیم پیچیده فیزیولوژی برای دانشجویان ساده شده است.

کتاب فیزیولوژی گایتون در دو بخش مختلف نوشته شده که در بخش اول یعنی مقدمه فیزیولوژی به مباحث عمومی می‌پردازد و بخش دوم به فیزیولوژی غشاء عصب و عضله اخنصاص داده شده است. در این کتاب مباحث مختلف طی فصول کوتاه و خلاصه شرح داده شده و به همین جهت یادگیری آن‌ها را برای خواننده آسان کرده است. ضمن آن که با بهره‎مندی از ۱۲۰۰ تصویر تمام رنگی از بخش‎های مختلف بدن درک مطالب را برای خوانندگان و دانشجویان ساده شده است.

از دیگر مباحث مهمی که در کتاب فیزیولوژی گایتون به بررسی آن پرداخته شده، می‌توان علاوه بر بررسی مکانیسم‌های هومئوستازی بدن و همچنین توضیح عملکردهای غیر طبیعی آن‌ها در بروز بیماری‌های مختلف، به مباحثی از قبیل سلول و فیزیولوژی، فیزیولوژی غشاء عصب و عضله و همچنین بررسی مشکلات چاقی و دلایل مرتبط با آن، اختلالات متابولیکی و قلبی عروقی، دلیل بروز بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های دژنراتیو اشاره کرد.

کتاب آناتومی گری برای دانشجویان

یکی دیگر از کتاب‌های پزشکی مهمی که تمامی دانشجویان رشته پزشکی نیاز به مطالعه و یادگیری آن دارند کتاب آناتومی گری است که به عنوان یکی از منابع اصلی در رشته پزشکی به شمار می‌آید و در تمامی کشورهای دنیا به عنوان یک منبع معتبر شناخته و مشهور شده و در دانشگاه‌های پزشکی تدریس می‌شود.

در حال حاضر چند ترجمه مختلف از این کتاب وجود دارد اما بیشتر دانشجویان مایلند بهترین ترجمه آن را خریداری نمایند تا درک مباحث سخت و خشک آناتومی گری را برایشان ساده‌تر نماید. کتاب آناتومی گری در سه جلد به بررسی آناتومی تنه، اندام و سر و گردن می‌پردازد که بررسی هر ناحیه نیز شامل چهار بخش متوالی از قبیل مرور منطقی، آناتومی ناحیه‌ای، آناتومی سطحی و موارد بالینی مرور منطقی، می‌شود. این کتاب اکنون توسط ناشران مختلفی چاپ شده است.

اطلس آناتومی بدن انسان

اطلس آناتومی کتابی است که برای یادگیری بهتر مفاهیم آناتومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنچه در خواندن تمام کتاب‌های آناتومی اهمیت فراوان دارد یادگیری تصویری این درس است. زیرا بطور کلی می‌توان آناتومی را علمی بالینی دانست که باید به‌ صورت تصویری آموزش داده شود. زیرا در این شیوه آموزشی حافظه تصویری کاربر به کار گرفته می‌شود. از همین رو می‌تواند مفاهیم آناتومی را به‌ صورت بالینی به کاربر آموزش دهد.

کتاب اطلس نتر Atlas of Human Anatomy Netter یکی از بهترین اطلس‌های آناتومی در جهان بوده که دارای تصایور منحر به فردی می‌باشد. تصاویر این کتاب بسیار دقیق بوده و بر اساس تکست‌های رفرنس آناتومی طراحی شده‌اند. ویرایش هفتم آناتومی نتر تصویرهای دقیقی از اجزای بدن انسان را با نگرش بالینی ارائه کرده است. علاوه بر اثر مشهور دکتر فرانک نتر شما در این کتاب نزدیک به 100 نقاشی از دکتر کارلوس ماچادو (یکی از بهترین تصویرپردازان پزشکی) خواهید یافت. در کنار یکدیگر این دو پزشک هنرمند مستعد به تصویر پردازی رایج ترین عکس‌ها از دید بالینی پرداخته‌اند.

در کتاب اطلس آناتومی نتر، انتهای هر بخش یک اطلس الکترونیک (Electronic Page) وجود دارد که در کتاب‌های افست مشابه یافت نمی‌شود. وجه تمایز دیگر این کتاب داشتن کد دسترسی(access code) اختصاصی است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *